İngilizcenizi üst seviyeye taşıyacak kelimeler

ugur_krky

Administrator
Yönetici
kategorize etmeyi öğrenmek
- tek tek kelime ezberlemekten kaçının.- kelime grupları üzerine düşünmeye başlayın. mutfağınıza gidip hangileri bu listeye koyabilirim diye başlayabilirsiniz.

mesela mutfak araç-gereçleri:
* pot,
* bowl,
* burner,
* colander,
* oven,
* ? gibi.
bir kelime defteri, yapışkan kağıtlar veya bunun gibi şeyler kullanmak
- yanınızda küçük bir defter taşıyınız ve sizce önemli görünen kelimeleri not ediniz.- daha sonra bu kelimeleri tekrar ederek, onları cümle içerisinde kullanmaya çalışınız.

- yapışkan kağıtları etiket olarak kullanınız.

- öğrenmek istediğiniz objenin ingilizcesini yapışkan bir kağıda yazınız ve bunu objenin üzerine yapıştırınız.
collocation (ingilizcede bazı kelimelerin sıklıkla yan yana gelir beraber kullanılır)
- lions roar (but they rarely shout, weep, holler etc.)- depressed people can commit suicide (not do suicide, create suicide etc.)

- bunlar ingilizcenin özünde vardır yani öğrenebilmek için belirli bir kural yoktur bu kuralları kullanmalı ve hafızaya atmalısınız. bunu yapmanın bir yolu collocation dictionaries olarak bilinen sözlüklerden edinmektir.

- bir şeyler okurken ya da birilerini dinlerken tek tek kelimeleri düşünmeyiniz, onları bir grup olarak düşününüz.
mnemonic ya da sizin hatırlamanızı sağlayacak şeyler
- kendiniz için hatırlatıcılar içeren sözlüğünüzü oluşturunuz. bazılarına anlamlı gelen şeyler, sizin için olmayabilir.- önerebileceğim sözlüklerden bir tanesi için, link.konuşunuz, yazınız
- yeni bir kelime öğrendiğinizde bunu uygulamak çok önemlidir.- not alınız, cümle içinde kullanınız ve günde üç kez tekrar ediniz.
özgül bir alan
- kendi ilgilendiğiniz/çalıştığınız/okuduğunuz alan ile ilgili kelimeler öğreniniz.- öğrendiğiniz kelimeler ile ağaç, tekerlek, çizelge vb. şekiller yapmaya başlayınız. gibi

gözlem defteri
- yine küçük bir defter, ya da laptop/tablet gibi kişisel elektronik aletler işinize yarayacaktır.- herhangi bir yere gidiniz, oturunuz ve gördüğünüz her şeyi not ediniz, ingilizcesini bilmiyor olsanız dahi türkçe olarak yazınız ya da daha sonra bakmak suretiyle resmini çekiniz.

- farklı farklı yerlere(park, hava alanı, ofis vb.) giderek bu işi tekrarlayınız.
aralıklı öğrenme
- bazı yazılımlar yardımıyla (bkz: anki) (bkz: omniglot) öğrenilmek istenen kelimelerin belirli aralıklarla sizlere sorularak hatırlatılması metodudur.


yukarıdakilerin hepsine ek olarak;
>en iyi öğrenme yöntemi, size en uygun olanıdır.>farklı yöntemleri deneyiniz.

>sevdiğiniz bir tanesini seçiniz ve uygulayınız.
 
Üst