YDS Çalışma Tavsiyeleri

ugur_krky

Administrator
Yönetici
7 nisan 2013 yds sınavıyla birlikte ilk kez tedavüle giren yabancı dil sınavına girecek adaylara yol göstermesini temenni ettiğim tavsiyelerdir. toplanın gençler:

1)öncelikle yok efendim "ben doğma büyüme yokshirelıyım." vay efendim "ben murat murathanoğlu'nu alt yazısız anlayabiliyorum." demeyin. bu sınavı elin christopher'ı falan değil, bizim necati abi hazırlıyor. yani ilk işiniz iyi bir gramer kaynağı bulmak. ve yine mümkünse yerli malı kullanın. yani necati abigiller familyası ürünü olsun.

bu alanda els dergilerini tek geçerim. özellikle eski yıllara ait sayılarda her konu hem anlaşılır hem de detaylı verilmiştir. dergilerin pdf'inin çıktısını alabilirseniz çok işine yarar.

2)kelime ezberlemekle o körpe dimağlarınızı heder etmeyin. ön ek ve son ekleri ezberleyin. söz gelimi;

happy:mutlu unhappy:mutsuz

bak bu ikinci kelimeye bu -suz anlamını kelimenin önüne gelen -un ön eki veriyor. bunun gibi daha pek çok ek var işte.onları ezberlersen kelime haznen-hazinen birkaç katına çıkar.

3)on, off, at, in gibi pek çok prepositionı ezbere bilin. ve kelimeyi tahmin etmeye çalışın. söz gelimi, on üzerinde anlamı verir. ama aynı zamanda bir konu üzerine makale yazmak ya da konuşma yapmak derken de bunu kullanırız. işte bunları bilirseniz kelimenin anlamını tahmin edebilirsiniz.

4)kelimelerin köküne bakmayı alışkanlık haline getirin. örneğin;

defendant:davalı (kelimenin kökü defend, yani savunmak. e işte bu sözcük de ona benzer bir anlam taşımalı. davalı dediğin adam da savunma makamı oluyor işte.)

5)kulağını veya gözünü ısıran sözcüklere sırtını dönme. şöyle ki;

stabile sözcüğü ne olabilir sence? okunuşu sitebayl olan bu sözcüğü zaten günlük hayatta da aynen kullanıyoruz:
- doktor, hastanın durumu şu an stabil.
-ben de sana stabilim yavrum! gibi...

6)fonetik öğrenmeye çalışın. ya da ingiliz alfabesindeki harflerin okunuşunu ve bu harflerin bir araya geldiğinde çıkardığı sesleri öğrenin. olmadı sözcüğü öğrenirken okunuşuyla öğrenin. çok işinize yarar. misal:

deep freeze: bunu "dep fireze" değil de "diyp firiz" şeklinde okursan "dipfriz lan bu, bildiğimiz derin dondurucu işte." dersin olur biter.

7)lisede öğrendiğin ingilizceyle bu iş olmaz. buna anadolu lisesi, kolej falan dahil. hele alanı ingilizce olmayan biri için durum daha vahim. yani ya bir kursa yazıl ya da ders falan al.

8)reader at work oku. 2 kitaplık bu eserde yds paragraflarına benzeyen 500'den fazla metin var. her parça birkaç paragraftır. özellikle 2. kitabın son bölümleri oldukça ağırdır. okurken sözlüğe bakma. sözcüğün altını çiz. sonra tureng.com'dan bakarsın anlamına.

9)ömrünün 3 ayını bu işe ayır. unutma dünyanın en iyi hocasından bile ders alsan top sende. zaten "it's not rocket science." be genç adam. yani trigonometri öğretmiyoruz burada. alt tarafı ı do, you do, he/she/it does.
 
Üst